LAPL(A)
Програма за обучение на любители пилоти.
Лицензът LAPL(A) дава право на притежателя си са да действа без възнаграждение като командир на полет на еднодвигателни бутални самолети, кацащи на твърда повърхност с максимална сертифицирана излетна маса от 2 000 kg или по-малка, превозващи максимум 3-ма пътници, така че на борда на самолета никога да няма повече от 4 лица.
Изисквания към кандидатите за започване на обучение:
1. Минимална възраст – 17 г.
2. Декларация от родители/настойници, когато е под 18 години.
3. Диплома за завършено образование, непо-ниско отосновно, когато е под 18 години.
4. Диплома за средно или висше образование, когато е над 18 години.
5. Валидно свидетелство за медицинска годност (Class1), издадено в съответствие с Part-MED. Оторизирани медицински центрове, разположени най-близо:
- КАМО / 1540 София, бул. Брюксел 1, тел.: 02 937 16 40; 02 937 16 41/
- AMC 2 – Director Chrysoula Papadeli / ETHNIKIS ANTISTASIS 51-53, 55134 THESSALONIKI GREECE, Tel: +30 2310488715, e-mail: Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите./
6. Задоволително владеене на англииски език.
Програмата за обучение включва
Инструктаж за безопастност
Инструктаж на кандидата за мерки за безопасност, вътрешни правила и структура на организацията, район на летището, зони с ограничен достъп.
Теоретично обучение
Одобрени организации, които предлагат обучение в София са Частен Транспортен Колеж, Технически университет и Институт по въздушен транспорт.
Предлага се и дистанционно обучение в "Peak Aviation Academy" - за контакт Емил Аврамов - 0877 343 285
Летателно обучение – 30:00 летателни часа на самолети P92JS.
На кандидата се предоставят програмата за летателно обучение с разработка на всяко упражнение, карти, AFM на самолетите и други материали на електронен носител.
Летателната програма включва най-общо:
- Запознаване с типа самолет, на който ще се провежда обучението – планер, двигател, оборудване в кабината, AFM на самолета.
- Запознаване с програмата на обучение, водене на летателна документация.
- Запознаване с района на полети на Летище Долна баня.
- Подготовка за полет и предполетни операции.
- Превозни полети с инструктор.
- Самостоятелни полети.
- Подготовка и изпълнение на полети по маршрут VFR.
- Радионавигационно обучение.
Методиката на преподаване в АТО Ратан изисква преди всеки полет инструкторът да провежда предполетен брифинг с кандидата, който следва да се е запознал с упражнението, което ще изпълнява. Пристъпва се към изпълнение на упражнението. След всеки полет инструкторът провежда следполетен брифинг за анализ на изпълненото упражнение, степента на успеваемост на обучаемия, установяване на грешки и начини за предотвратяването им. Поставят се задачите за следващия полет.
След успешно завършване на летателната програма с кандидата се провежда летателен изпит пред проверяващ инструктор, определен от ГД „ГВА“. По време на летателната проверка с продължителност (минимум) 01:00 час, кандидатът трябва да демонстрира уверено излитане, кацане, полет в района на летището и изпълнение на кратък маршрут по VFR, както и правилно водене на радиоразговори.